Cypr 2009

ŚLADAMI APOSTOŁÓW PAWŁA i BARNABY ORAZ DO GROBU ŚW. ŁAZARZA, 22-29 lipca 2009

Pod koniec lipca odbył się ośmiodniowy wyjazd pielgrzymkowy na CYPR.
Wyspa ta, przede wszystkim wyspa św. Barnaby oraz miejsce działalności apostolskiej św. Pawła, nieco rzadziej jest kojarzona z grobem św. Łazarza. Wokół tych trzech elementów kultury i wiary chrześcijańskiej osnuta była ta pielgrzymka.

Trudno jednak, będąc na Cyprze – miejscu narodzin mitycznej Afrodyty, nie odwiedzić rozlicznych miejsc związanych z kulturą starożytną.
Co więcej, Cypr to uczta dla wielbicieli kultury Bizantyjskiej – ta wyspa to kopalnia bezcennych ikon oraz malowniczych kościołów, często niepozornych z zewnątrz i ukrytych w górskich wioskach a wewnątrz kryjących przebogate ikonostasy.

Ci, których fascynuje kultura Bliskiego Wschodu mogą tu podziwiać meczety i akcenty kultury tureckiej.

A oto tylko niektóre z punktów programu:
Nikozja – i muzeum Bizantyjskich Ikon, oraz Muzeum Archeologiczne. Obydwa muzea zawierają setki eksponatów. Muzeum Ikon jest szczególnym miejscem gdzie ściśle element ściśle zabytkowy przeplata się z religijnością tych, którzy ikony tworzyli i czcili.

Lefkara oraz jej przepiękne koronki i rzemiosło. Lefkara to nie tylko przepięknie położona urokliwa wioska w której mieszkają życzliwi turystom uśmiechnięci ludzie. To również historia niezwykłego haftu, który zachwycił samego Leonardo da Vinci.

Góry Troodos z wijącymi się malowniczo i niebezpiecznie serpentynami oraz ukrytymi wśród skał Bizantyjskimi kościołami.
Zadziwiające, że autokar może “złamać się” na zakręcie, z którym wydawałoby się nie poradziłby sobie samochód osobowy. Jeszcze bardziej zadziwiające jest to, w jaki sposób radzą sobie tamtejsi mieszkańcy z zatorami na drogach o szerokości ok. 3 metrów. Cóż, to potrafią chyba tylko Cypryjczycy. 😉
Góry Troodos kryją wiele na pierwszy rzut oka nieciekawych budynków. Jednakże, biało tynkowane ściany czy słomiane dachy kryją świątynie z bogatymi wnętrzami. Na Cyprze trzeba być uważnym!

Curium i niezwykłe pozostałości greckiej kultury oraz Teatru i łaźni rzymskich.

Kykkos Malowniczo położony klasztor gdzie znajduje się ikona Najświętszej Marii Panny przypisywana św Łukaszowi. Ze względu na swój wiek, ikona na codzień jest osłonięta i można zobaczyć tylko jej fragment. Niemniej, można podziwiać ją w całości na licznych malowidłach i mozaikach w klasztorze.

Larnaka i centralny punkt pielgrzymki – grób św Łazarza.